23 maja 2016


Marynaty do dań z grilla

Odpowiednia marynata do mięsa to podstawa kulinarnego sukcesu. Dzięki niej potrawy są soczyste i pełne smaku. Jednak jak przygotować tę idealną zaprawę, która uczyni danie wyjątkowym? Wytwórcza Spółdzielnia Pracy ma na to sposób – są nim Ketchupy i Musztardy Kieleckie.
W idealnej marynacie powinny znaleźć się trzy podstawowe składnik: ocet, olej oraz przyprawy lub zioła. To właśnie one sprawią, że mięso po upieczeniu będzie kruche, aromatyczne oraz soczyste. Ważną rolę w marynowaniu mięs odgrywa także czas. To ile grillowe smakołyki powinny leżeć w zaprawie zależy od ich rodzaju oraz wielkości – ryby i owoce morza są gotowe do pieczenia już po 15 min minutach, duże porcje wieprzowiny, czy drobiu powinny marynować się całą dobę, natomiast dziczyzna potrzebuje nawet kilka dni.

Pomysłów na zalewy może być bardzo wiele, jednak jeśli chcemy zaskoczyć gości użyjmy do ich przygotowania Ketchupów lub Musztard Kieleckich. Dzięki wysokiej jakości składników w ww. produktach mięsne specjały nabiorą głębokiego smaku oraz niepowtarzalnego aromatu, a także zdobędą serca i podniebienia wykwintnych smakoszy.

Zwolennikom oryginalnych marynat z pewnością przypadnie do gustu Ketchup Kielecki, zarówno w wersji łagodnej, jak i pikantnej. Charakteryzuje się on ponadprzeciętną zawartością pomidorów – aż 186g na 100g produktu oraz unikalną mieszanką ziół i przypraw. Świetnie zamarynuje np. drób.

Tym, którzy cenią pikanterię – WSP Społem poleca Musztardy Kieleckie. Wyroby powstają z połączenia kilku odmian gorczycy, tradycyjnie wytwarzanego octu oraz aromatycznych przypraw. Dzięki takiej kombinacji, Musztardy Kieleckie słyną z charakterystycznego, głębokiego smaku. W linii produktów znajduje aż 7 wariantów smakowych, wśród których każdy znajdzie swój ulubiony. Musztardy idealnie nadają się do marynowania np. wieprzowiny oraz dziczyzny.

Nasze Aktualności