4 września 2018


Snacki – wyjątkowe przysmaki na przyjęcia

Snacki – wyjątkowe przysmaki na przyjęcia

Początek roku szkolnego sprzyja nieplanowanym, spontanicznym spotkaniom i dobrej zabawie. Dlatego warto mieć pod ręką produkty, dzięki którym przygotujemy szybkie przekąski. I co ważne – sami zdecydujemy, jak je doprawić. Spróbujcie Snack – Przysmak Świętokrzyski i zaskoczcie gości pomysłowością. Zarówno na tych małych, kameralnych jak i tych całkiem dużych imprezach!

Dlaczego właśnie Snack?

Bo przygotujecie go tak jak lubicie, ze swoimi ulubionymi dodatkami. A to ważne, szczególne, gdy zwracamy uwagę na to, co jemy. Produkt powstaje na bazie wyselekcjonowanych gatunków mąki, bez dodatku przypraw i aromatów. Dzięki temu sami decydujemy, jak go doprawić. Wystarczy wrzucić je na rozgrzany olej i poczekać kilka sekund aż zaczną nabierać kształtów oraz wysmażać się. I gotowe!

Chrup tak, jak lubisz

Snack w podstawowej wersji bez dodatków to przekąska, którą z przyjemnością pochrupiemy miedzy większymi posiłkami. W tym wariancie mamy do wyboru dwa rodzaje –  znany od lat pszenny i nowy, ziemniaczany. Różnorodne formy sprawią, że wybieranie tych ulubionych, da nam sporo frajdy. I co ważne, możemy być spokojni – Snacka nie zabraknie podczas przyjęcia. Chrupki w trakcie smażenia zwiększają swoją objętość nawet do 5 razy, a to oznacza, że z jednej paczki uzyskamy objętościowo aż do 10 l gotowego produktu. Taką ilość prażynek rozdzielimy na kilka sporych porcji.

Postaw na dobre połączenie

Hitem tej jesieni jest Snack’owa sałatka. W końcu to szybki sposób na zbilansowaną dietę uzupełnioną wyrazistymi dodatkami. Jakich warzyw potrzebujemy? My tym razem postawiliśmy na te sezonowe. Wyczarujemy sałatkę z kolbami kukurydzy. Do nich dodamy rukolę, pomidorki koktajlowe, borówki, ser pleśniowy oraz dressing czosnkowy. Na końcu dorzucimy Snack – Przysmak Świętokrzyski. Szybka i pożywna propozycja na imprezowe danie gotowa. W ten sposób można wykorzystywać Snack przez cały rok – np. idealnie komponuje się z sałatką na bazie roszponki, pomidorków koktajlowych, czarnych oliwek i sera feta z dodatkiem dressingu ziołowego.

Pasty rządzą

Kiedyś na stołach królowały dipy i sosy, dziś proponujemy pasty warzywne. Wykonamy je błyskawicznie, a zestawione z Przysmakiem Świętokrzyskim będą smakować idealnie. Jednym z najprostszych pomysłów jest pasta z białej fasoli. Wystarczy ją zblendować razem z suszonymi pomidorami oraz świeżą kolendrą. I gotowe! Jeśli lubicie ciecierzycę, polecamy pastę z dodatkiem sera feta i awokado. Takie rozwiązania nie tylko będą smakowite, ale i zdrowe.

Już chyba nikt nie może mieć wątpliwości, że jeśli impreza, to obowiązkowo ze Snack’iem Świętokrzyskim. Wasi goście powinni być zachwyceni, że na przyjęciu nie zabraknie chrupania i to z dodatkiem sporej porcji warzyw.

Nasze Aktualności