29 czerwca 2023


Sprawdź ten sposób, a Twoje kanapki będą o niebo smaczniejsze!

Robisz często kanapki dla siebie bądź swoich pociech? Wyjdź poza schemat i… posmaruj je majonezem. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak pyszna i niedoceniona alternatywa dla klasycznych smarowideł czeka w Twojej lodówce.

Smarowanie chleba, bułek czy warzyw majonezem zyskuje coraz większe grono fanów. I trudno się dziwić – to smaczne, szybkie i wygodne rozwiązanie, które dziś nabiera nowych możliwości.

Dlaczego? Odpowiedzi poniżej.

Majonez alternatywą?

Coraz więcej osób do smarowania kanapek wybiera majonez, nie tylko z czysto zdrowotnych czy żywieniowych pobudek (np. unikanie problematycznej laktozy), ale i szukając nowych alternatyw smakowych, urozmaicając codzienną dietę i dodając jej koloru. Wszystko to skłania konsumentów do szukania nowych nawyków i składników. Jednym z nich jest majonez, który dziś może być roślinny, lekki, z oliwkami, z większą zawartością Omega-3, a nawet w tubie do dekoracji – wszystkie te możliwości oferuje WSP SPOŁEM, właściciel kultowej marki Majonezu Kieleckiego.

Który więc wybrać?

Przede wszystkim ten z czystym składem. A Majonez Kielecki z tradycyjną recepturą sprzed 1959 r. według wielu rankingów i specjalistów żywienia zawiera najkrótszą i najbardziej naturalną listę składników: olej rzepakowy rafinowany, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda, żółtka jaj kurzych (7,0%). Nie ma obawy o substancje słodzące, konserwujące czy koloryzujące. Jest za to Znak Jakości Q i docenienie przez miliony Polaków. Dlaczego więc warto smarować Kieleckim? Jest przynajmniej kilka powodów.

Bo jest zawsze gotowy do użytku

Nawet wyjęty prosto z lodówki, Majonez Kielecki jest gotowy do działania, dlatego także latem przygotujesz kanapkę dosłownie w kilka chwil. Nie musisz czekać (jak w przypadku schłodzonej kostki masła). Ma zawsze idealną konsystencję – lekką, kremową, delikatną. Jeden słoik – wiele zastosowań i więcej miejsca w Twojej lodówce!

Bo wzbogaca smak kanapek

Delikatnie kwaskowość majonezu nie dominuje kanapek, a jedynie dodaje im dodatkowej, delikatnej nuty i pomaga wydobyć na pierwszy plan smak pozostałych składników. Majonez Kielecki świetnie komponuje się z wędliną, serem, chrupiącymi warzywami i plastrami jajka, a także oliwkami, kaparami i świeżymi ziołami. Możesz codziennie używać go inaczej – raz na spodzie, raz na szczycie kanapki!

Bo dodaje dobrej energii

Nie bez powodu Majonez Kielecki od lat przoduje w rankingach. Konsumenci doceniają jego prosty skład bez zbędnych dodatków, konserwantów, barwników czy kwasku cytrynowego. Dzięki zawartości substancji odżywczych i tłuszczu, szybko i skutecznie dodaje energii na cały dzień.

Bo jest receptą na nudę i rutynę w kuchni

Jeśli Twoje kanapki Cię nudzą, postaraj się je odmienić kleksem majonezu. Możesz też do niego dodać zioła (natkę pietruszki lub bazylię) i świetny, majonezowo-ziołowy sos gotowy!

Bo można wygrać świetne nagrody!

W ramach akcji PoSmaruj Kieleckim trwa konkurs, w którym od 1 do 30 czerwca 2023 można wygrać świetnie nagrody – Robot planetarny KitchenAid oraz wiele innych! Szczegóły na stronie internetowej, na profilu FB producenta i wybranych produktach ze specjalną, konkursową etykietą:

http://www.wspspolem.com.pl/

https://www.facebook.com/majonezkielecki

Nasze Aktualności