12 LIPCA 2024

Oświadczenie Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” na temat rozbudowy zakładu i przyszłych inwestycji

Jako firma z długoletnią tradycją i zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności, wsłuchujemy się w głosy Kielczan i staramy się znajdować rozwiązania, które są korzystne zarówno dla otoczenia, jak i naszego zakładu.  Działalność Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” nie kwalifikuje się jako przemysł ciężki, nie produkujemy toksycznych odpadów, od dekad stawiamy na naturalny proces produkcji. Ponadto tam, gdzie możemy już zmniejszamy nasz wpływ na środowisko – posiadamy zainstalowane multicyklony czyli odśrodkowe koncentratory zanieczyszczeń, oraz odpylacze cyklonowe, które ze skutecznością 95 % zmniejszają emisję zanieczyszczeń. Na terenie zakładu funkcjonuje własna oczyszczalnia ścieków, jak również stacja uzdatniania wody. Gospodarka odpadami przemysłowymi regulowana jest rygorystyczną procedurą. Należący do Społem zakład, od dziesięcioleci jest integralną częścią miasta i może pochwalić się długoletnią tradycją dobrej współpracy i bezkonfliktowej koegzystencji z Kielczanami.

Przed nami zaplanowany na lata proces modernizacji, który uczyni fabrykę jeszcze bardziej ekologiczną i nowoczesną. Obejmie on redukcję zasilania zakładu energią elektryczną pochodzącą z węgla oraz budowę nowej hali produkcyjnej, rozbudowę infrastruktury i stworzenie nowoczesnych obiektów przemysłowych. Łączny budżet tych inwestycji przekroczy 100 mln złotych, z czego 60 mln złotych zostanie przeznaczone na budowę nowej hali. Te działania nie tylko wzmocnią naszą pozycję na rynku, ale także przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy, co jest niezwykle ważne dla mieszkańców Kielc.

Budowa farmy fotowoltaicznej jest jednym z elementów planu modernizacji i rozbudowy naszego zakładu. WSP „Społem” przechodzi przez transformację energetyczną, której celem jest całkowite odejście od węgla i przejście na energię odnawialną oraz gaz. W toczącej się od kilku miesięcy debacie na temat planowanej przez nas farmy fotowoltaicznej pojawiają się różne sugestie dotyczące jej lokalizacji. Chcemy po raz kolejny podkreślić, że zanim stworzyliśmy plan budowy instalacji, sprawdziliśmy różne możliwości. Zależało nam na wybraniu optymalnego umiejscowienia, które pozwoli na możliwie jak najbardziej efektywne działanie urządzeń.

Musieliśmy wziąć pod uwagę planowaną w niedalekiej przyszłości rozbudowę zakładu. Nowa hala produkcyjna będzie o 4,5 razy większa niż obecna. Ponadto, planujemy dalszą rozbudowę magazynu oraz stworzenie infrastruktury drogowej i przesyłu mediów, tymczasowych dróg transportowych na okres budowy, a także miejsca składowania materiałów budowlanych. Musimy również zabezpieczyć przestrzeń na inwestycję związane z gazyfikacją zakładu. Lokalizację farmy zaplanowaliśmy tak, aby możliwe było uwzględnienie tych wszystkich aspektów. Ryzykowne jest zainstalowanie jej na dachach zakładu – to rozwiązanie wiązałoby się z ogromnym zagrożeniem pożarowym, ponieważ część budynków pochodzi z ubiegłego wieku i mają one drewniane stropy. Ewentualna awaria paneli fotowoltaicznych mogłaby doprowadzić do zniszczenia lub wstrzymania prac w całej fabryce, gdyż obiekty są ze sobą połączone technologicznie i funkcjonalnie. Ważnym aspektem naszej decyzji jest także to, że teren, na którym znajdują się drzewa, należy do nas i jest zakwalifikowany jako działka budowlana.

Rozumiemy obawy mieszkańców oraz pragniemy zapewnić, że dokładnie analizujemy wszystkie aspekty tego projektu i szukamy kompromisowych rozwiązań. Chcemy jednak podkreślić, że decyzje podejmujemy z myślą o długoterminowych korzyściach ekologicznych. Od 2009 roku, posadziliśmy na terenie zakładu łącznie 205 drzew i aby utrzymać równowagę przyrodniczą, planujemy dalsze nasadzenia.

Otrzymaliśmy odmowną decyzję dotyczącą wycinki drzew, która naszym zdaniem została wydana z naruszeniem obowiązujących przepisów. W związku z tym nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Niezależnie od decyzji, szukamy rozwiązania kompromisowego. Mamy świadomość, że temat nie jest łatwy i wzbudza dużo emocji, dlatego rozmowy z Urzędem Miasta podjęliśmy już rok temu, zanim pojawiły się jakiekolwiek doniesienia medialne w tej sprawie. Kontakt z Miastem trwa nieprzerwanie i dlatego, 3 czerwca br. zarząd firmy spotkał się z Prezydentką Kielc, Panią Agatą Wojdą i poinformował ją o naszym odwołaniu. Ponadto, podczas rozmów zadeklarowaliśmy
i niezmiennie podtrzymujemy chęć wypracowania kompromisu, który zadowoli mieszkańców, a zarazem będzie rozwiązaniem korzystnym dla funkcjonowania naszego zakładu. Zapewniamy, że ponownie analizujemy projekt i szukamy możliwości uniknięcia uszczerbku przyrodniczego. Wiemy, że prace trwają także w Urzędzie Miasta i wierzymy, że już wkrótce będziemy mogli wspólnie ogłosić satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie.

WSP „Społem” jest nie tylko jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudniającym ponad 360 osób, ale także istotnym podmiotem gospodarczym, płacącym podatki, które trafiają bezpośrednio do budżetu miasta. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wydaliśmy przeszło 50 mln zł na promocję naszych produktów, w tym Majonezu Kieleckiego, co przyczynia się do rozsławiania miasta i regionu. Dodatkowo podkreśla to naszą rolę jako dobrego sąsiada i partnera społeczności Kielc.

Jesteśmy przekonani, że planowane inwestycje przyczynią się nie tylko do dalszego rozwoju zakładu, ale także przyniosą korzyści mieszkańcom. Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” nieustannie angażuje się w działania na rzecz lokalnej społeczności oraz środowiska i będzie kontynuować wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zarząd Wytwórczej Spółdzielni Pracy “Społem” w Kielcach